Lawrence Block: Az apák bűnei
Agave, 2004
[The Sins of the Fathers, 1976]
ford. Pék Zoltán
A-
A belépő Matt Scudder világába. Erős kezdés: egy kevés szóval máris tökéletesen megrajzolt sötét nyomozófigura, és egy szokatlan bűnügyi történet: már a kötet legelején megvan nem csak a hulla, de a gyilkos is, sőt, már ő is a fagyasztóban pihen. Na persze a jó szimatú krimiolvasó innentől sejtheti, nem úgy van az - és lesz is még a dolgoknak másféle fennforgása, s nem is csalatozik az kíváncsi olvasó. (A biblia nyelvezet kizárólag Scudder nyomán - majd meglátjátok.)
Humor ugyan nem sok van benne, de lélektan annál több: cinikus, keresű emberismeret. Azt mondjuk nem tudjuk meg, mit csinált (ha jól emlékszem) négy évig Scudder, mióta kilépett a rendőrségtől, de el tudjuk képzelni: még többet ivott, korrupt zsaruból korrumpáló [egy csúnya szó Kazincyt keres!] civil lett, elkezdett kurvázni, és immár úgy erőszakoskodhatott, hogy az nem kerül a jelvényébe. Az sem lesz sokáig titok, miért hagyta ott a testületet - itt kapja meg Matthew Scudder alakja legemberibb vonását, később ezt a képet rombolja a szerző mindenféle lehetséges módon, hiszen mégsem lehet egy kopó, akit rögtön a szívünkbe árunk, egy szimpla, unalmas, patyolattiszta életű nyomozó. (Illetve lehet egydimenziós is a kedvenc, de az a sorozat a Júlia.)
Hősűnk itt még alig harmincas faszi (a sorozat végére már nyugdíjas korba ér - akár a szerző), és úgy ereszti ki a fáradt gőzt, hogy 1. iszik, 2. állandó kurvájához járogat (néha hiába, annyi benne a feszkó), 3. addig kószál az éjszakában, míg beléje nem köt valami rabló, akit aztán jól megver, kirabol és megkínoz. (Ahogyan Rusznyák Csaba írja remekül a helloinfó-n: "magára enged egy rablót" :)
Igen, ilyen ember - úgy látszik, a Dexter-féle "sötét oldal" már ilyen régi találmány. A szöveg elég laza - míg nem szembesülünk vele, hogy szándékosan az, hogy annál nagyobbat üssön a vége felé. Mert csavaros, természetesen. A cím ugye eleve elülteti a gyanút az olvasóban, Block aztán folyamatosan azon dolgozik, hogy elbizonytalanítson. Mert bűn sokféle van... Aztán jön a meglepetés. Scudder beszámol a megbízójának, a halott lány apjának, lám-lám, minden el van rendezve, mégis az a gyilkos, aki annak bizonyul a legelején? Ám még hátra van kb. 40 oldal... Felpörög a hajócsavar, még kitelik Scuddertől egy újabb adag önbíráskodás... Ám mivel a krimiket szinte csak spolilerezve lehet elmesélni, itt abba is hagyom.
A nyelve igen egyszerű, épp annyi a szókincse, és annyi utalás van benne, mint a zsarukéban: spártai, vagyis szűkszavű és néhol erőszakos (nem durva, csak lényegretörő), semmi költészet - és szinte nulla evocatio :(
Linkek:
ekultura.hu , helloinfo.hu , elle.hu , moly.hu , részlet , lawrenceblock.com , block.atw.hu
csipkepitty 2009.05.03. 11:29:03
szamárfül/pável · http://pavelolvas.blog.hu/ 2009.05.03. 11:32:43
egy krimiszakértőtől több komment is kitellhetne ám :)
csipkepitty 2009.05.03. 11:53:25
Blockot azért érdemes szerintem olvasni, mert mind a három (általam ismert) figurájának más a háttere, a személyisége meg a foglalkozása, és mindhárom figura esetében másképpen bonyolítja a cselekményt. A Scudder-sorozatban kifejezetten a hard-boiled fiction sötét oldaláról közelíti meg a nyomozást, nem is annyira Chandler, mint inkább Hammett mintáját követve.
A penge élén tényleg erős kezdet (ez volt az első a sorozatból ezek szerint? én kicsit átabotában olvastam őket), de talán a Ha a szent kocsma is bezár a legkeményebb mind közül.
(Ja, és ha esetleg kéne kölcsönbe némi Block, nekem van itt a polcomon, ööö, tizenkét darab...)
szamárfül/pável · http://pavelolvas.blog.hu/ 2009.05.03. 14:57:05
drága Pityke őrmeisterasszony, eltévedt picit: ez nem a penge élen... sok volt a dolgozat? :)
csipkepitty 2009.05.03. 15:00:04